10 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Konçulit & Dialogu ndërkulturor shqiptaro-serb | Hapat | DW | 20.05.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

10 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Konçulit & Dialogu ndërkulturor shqiptaro-serb

1. Këtë të premte u mbushën 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Konçulit, me të cilën përfunduan luftimet mes forcave të Serbisë dhe shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. Ideja kryesore e kryengritësve ishte bashkimi i Luginës së Preshevës me Kosovën. Kjo ide ekziston edhe sot në kushtet paqësore, informon Milica Ivanoviq.


2. Komiteti i Helsnikit për të drejtat e njeriut në Serbi në bashkëpunim me partnerët e tij në Kosovë ka filluar dialogun civil në mes të përfaqësuesve të grupeve të ndryshme shoqërore. Një prej takimeve të tilla u organizua të dielën e fundit në Beograd. Ivica Petroviq informon nga Beogradi.

Audio dhe video për temën

 • Data 20.05.2011
 • Autor Esat Ahmeti
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/11Kff
 • Data 20.05.2011
 • Autor Esat Ahmeti
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/11Kff