1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Çernobili

Fillimi nga puna 1978, 4 reaktorë, 3800 MW

default

Centrali atomik i Çernobilit në Ukrainë

Filloi nga puna në vitin 1978. Centrali kishte katër reaktorë dhe prodhonte 3800 MW. Në vitin 1986 shpërtheu reaktori i bllokut 4. Fatkeqësia, që pasoi, e ktheu Çernobilin në sinonim për rreziqet e energjisë bërthamore. Sipas vlerësimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë rreth 4000 vetë kanë vdekur nga pasojat e katastrofës. Ka ende nevojë për masa për pengimin e përhapjes së radioaktivitetit. Reaktori i fundit është mbyllur në vitin 2000.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7P
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7P