2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Primul titlu mondial pentru Spania!

12 iulie 2010

Jucătorii iberici au câştigat pentru prima oară Cupa Mondială. Golul victoriei a fost înscris cu doar patru minute înainte de sfârşitul prelungirilor finalei cu Olanda.

Imagine: AP
Uşor-uşor, caracatiţa Paul devine de-a dreptul înfricoşătoare. Dorită de mulţi pe grătar, asortată cu o salată bună, caracatiţa nu s-a înşelat nici de această dată. Spania - Olanda, 1-0. Ibericii obţin prima lor Cupă Mondială în urma unui meci care, din punct de vedere al spectacolului, a dezamăgit. BBC-ul opina în jurnalul sportiv din această dimineaţă că olandezii nu au făcut nimic altceva decât să blocheze orice tentativă a spaniolilor de a ne încânta cu fotbalul lor, atentând la oasele talentaţilor iberici.
Fußball WM Finale Spanien Niederlande Weltmeisterschaft Flash-Galerie
Andres Iniesta, omul cu golulImagine: AP

Spaniolii nu s-au lăsat însă nici ei seceraţi cu una cu două de solizii batavi, motiv pentru care arbitrul britanic Webb a împărţit avertismente, cartonaşe galbene, ba chiar şi unul roşu după faptă şi răsplată. Poate că prima repriză ar fi consemnat nu doar cinci cartonaşe galbene, ci şi un roşu pentru olandezul De Jong, care în minutul 28 a sărit cu talpa pe pieptul lui Xabi Alonso. De Jong a scăpat însă de eliminare şi s-a ales doar cu cartonaş galben.

Tristeţe în tabăra olandezăImagine: AP

S-au comis atât de multe faulturi, multe dintre ele de-a dreptul nedemne de o finală mondială, încât mult-aştepătata finală Olanda-Spania avea toate şansele să devină cel mai urât meci al acestui Campionat Mondial. După mai bine de 50 de minute, olandezii au luat taurul spaniol de coarne reuşind să spargă pentru prima oară defensiva iberică. Actorul principal al fazei a fost Robben, care a pătruns în careul advers printre fundaşii centrali spanioli. Reflexul lui Iker Casillas avea însă să prezerve predicţia caracatiţei Paul.

Sărbătoare ibericăImagine: AP

Caracatiţa prezice, însă nu-ţi bagă şi-n traistă. Vorba aceasta s-a potrivit de minune spaniolilor, vizibil iritaţi de blocajul olandez. Imediat însă după ratarea lui Robben, David Villa s-a aflat la un pas de cel mai important gol al carierei. Au ratat apoi, din nou, Ramos, după care iar Robben. Olandezii au primit o lovitură grea în minutul 109, când Heitinga l-a oprit pe Iniesta din drumul spre poartă şi a primit al doilea cartonaş galben, fiind trimis mai devreme la cabine.

Fußball / FIFA-WM / Spanien / Pokal / NO-FLASH
Marele trofeu al campioaneiImagine: AP

Să se fi înşelat caracatiţa? Nici gând. Spaniolii aveau să tranşeze în sfârşit partida după golul din minutul 116. Fabregas l-a găsit excelent pe Iniesta nemarcat, iar jucătorul Barcelonei l-a executat cu sânge rece pe Stekelenburg în ciuda plonjonului lui Van der Vaart. Din păcate pentru "oranje", batavii ratează pentru a treia oară trofeul mondial.

Bucurie mare însă în Spania. "Iniesta ne duce în Rai ", a titrat, astăzi, cotidianul Marca. "Suntem campioni mondiali! Spania a câştigat un loc în panteonul fotbalului datorită unui gol înscris de Iniesta pe finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, în finala cu Olanda şi în ciuda unui arbitraj prost. A trebuit să suferim, dar a meritat şi visul s-a transformat în realitate", menţionează jurnalul spaniol.

Autor: Vlad Drăghicescu
Redactor: Laurenţiu Diaconu-Colintineanu