2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Inter Milano a câştigat Liga Campionilor

23 mai 2010

Internazionale Milano, cu românul Cristian Chivu în teren până în minutul 68, a învins echipa germană Bayern München cu 2-0 în finala Ligii Campionilor.

Victorie pentru InterImagine: AP

Visul bavarezilor de a obţine o triplă s-a spulberat: Inter Milano, echipa italiană în care joacă şi Cristian Chivu, a fost un adversar prea puternic. Münchenezii au fost învinşi cu 2 - 0 în finala Champions League, pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid. Fundaşul Philip Lahm de la Bayern München a încercat să găsească explicaţii:

"Cred că am fost prea speriaţi în prima repriză. Nu am jucat la fel de curajos ca în ultimele săptămâni. Am luat primul gol în repriza întâi, apoi a urmat al doilea în a doua repriză şi am ajuns să pierdem finala. Avem mulţi jucători tineri şi mai puţin experimentaţi, care au ajuns pentru prima dată într-o finală atât de importantă."

Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand in Madrid Flash-Galerie
Diego Milito, eroul finaleiImagine: AP

Tocmai când bavarezii păreau să câştige teren, după un început de partidă destul de greoi, argentinianul Diego Milito a marcat în minutul 35 primul gol pentru Inter Milano. Fundaşii de la Bayern nu s-au descurcat prea bine, sunt de părere comentatorii sportivi. Căpitanul echipei müncheneze, Mark van Bommel, nu dă însă vina doar pe aceşti jucători:

Antrenorul de la Bayern: "Am pierdut meritat"

Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand in Madrid Gruppenbild
Bayern MünchenImagine: AP

"Am pierdut finala. Indiferent, cine a făcut greşeala, nu trebuie să uităm că am jucat împreună şi că fiecare poartă o pare din responsabilitate."

În primele minute ale celei de-a doua reprize, Müller a ratat o mare şansă de a marca primul gol pentru Bayern, care ar fi putut schimba soarta partidei. În minutul 70, Milito a marcat din nou, devenind vedeta acestei finale. Rezultatul a fost corect, a declarat antrenorul echipei Bayern München, Louis van Gaal:

"Cred că am pierdut meritat. Trebuie să fii într-o formă foarte bună ca să câştigi o partidă cu Inter Milano, ceea ce nu a fost valabil în cazul nostru în ziua finalei."

Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand Fans in Mailand
Bucurie pentru antrenorul MourinhoImagine: AP

Astfel, Bayern München a ratat şansa istorică de a deveni prima echipă germană care sü obţină o triplă, câştigând campionatul, cupa şi Liga Campionilor.

În schimb antrenorul echipei Internazionale Milano, Jose Mourinho, şi-a împlinit visul, obţinând a doua victorie în Liga Campionilor (prima a fost în 2004). Finala de pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid a fost ultima sa partidă ca antrenor la Inter Milano. Imediat după încheierea partidei, Mourinho a anunţat că va deveni antrenorul echipei Real Madrid.

Autor: Andreas Ziemons / Alexandra Sora
Redactor: Petre M. Iancu