Societate

CM 2010: Victorie istorică pentru Germania

Germania a învins Anglia cu 4:1 în optimile de finală după un meci spectaculos şi captivant.

default

Wayne Rooney (în stânga) şi Sami Khedira

"Germanii fug de cei trei lei", titraseră tabloidul englez The Sun un articol în care prevestea victoria selecţionatei Angliei, pe care suporterii o numesc "The Three Lions" din cauza leilor de pe tricouri. Băieţii antrenaţi de Joachim Löw nu s-au lăsat însă intimidaţi de prestanţa "leilor" britanici la meciul de pe stadionul Bloemfontain şi au fost într-o formă de zile mari. Jucătorii tineri şi puţin experimentaţi pe care a mizat antrenorul Germaniei au reuşit performanţe uluitoare, iar Thomas Müller a devenit eroul zilei: a marcat două goluri în decurs de doar câteva minute în timpul celei de-a doua reprize.

Scorul a fost deschis de "veteranul" Miroslaw Klose în minutul 20 - a fost cel de-al 12-lea gol marcat de fotbalistul originar din Polonia într-un campionat mondial şi al 50-lea gol pentru echipa naţională a Germaniei. Un alt fotbalist foarte talentat de origine poloneză, Lukas Podolski, a marcat cel de-al doilea gol pentru Germania în minutul 32.

Matt Upson a marcat singurul gol al englezilor în această partidă - sau, cel puţin, singurul gol oficial, căci "The Three Lions" au mai reuşit încă odată să plaseze balonul în spatele liniei porţii la sfârşitul celei de-a doua reprize. Arbitrul Jose Larrionda din Uruguay nu a considerat însă că e vorba de un gol.

Astfel, Germania s-a calificat în sferturile de finală, iar "The Three Lions" au suferit cea mai usturătoare înfrângere dintr-un campionat mondial de fotbal. Soarta englezilor l-a intristat şi pe superstarul Mick Jagger, solistul trupei The Rolling Stones, care a fost prezent în tribune şi le-a ţinut pumnii băieţilor britanici antrenaţi de Fabio Capello.

Vedeta zilei, tânărul Thomas Müller, a declarat după partidă: "Acum ne îndreptăm spre un obiectiv foarte mare. Mai am loc în vitrină pentru o cupă... Am avut mult noroc când am dat cele două goluri. Îmi spun mereu, că trebuie să-mi păstrez calmul, atunci totul va ieşi bine!" După un scurt interviu acordat postului public de televiziune german, Müller le-a transmis cele mai calde salutări bunicilor săi, care se află cu siguranţă în faţa ecranelor. Şi au toate motivele să fie mândri de nepotul lor!

Autor: Alexandra Sora
Redactor: Robert Schwartz