2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM 2010: 'Portocala mecanică' vs. 'Celecao'

29 iunie 2010

Luni alte două echipe s-au calificat în sferturile de finală la turneul final al campionatului mondial de fotbal din Africa de Sud. Este vorba de Olanda şi Brazilia.

Imagine: AP

În partidele de luni echipele favorite s-au impus cu autoritate în faţa adversarelor lor. „Portocala mecanică" olandeză a avut însă mai multe emoţii în disputa cu fotbaliştii slovaci decât ar fi crezut. După golul timpuriu realizat de Robben, olandezii au mai avut câteva ocazii bune de gol, dar van Persie, Sneijder şi Robben au ratat din poziţii bune de a marca.

Südafrika WM 2010 Fußball Niederlande gegen Slowakei Flash-Galerie
Wesley Sneijder înscrie în poarta lui Jan MuchaImagine: AP

Multă vreme slovacii au reuşit să se opună cu succes atacurilor olandeze, însă cu cinci minute înainte de final Sneijder a fructificat unul din desele atacuri ale echipei sale. Când toată lumea aştepta fluierul final al arbitrului, a căzut şi golul Slovaciei, realizat de Vittek de la punctul de la 11 metri. Acest gol n-a mai avut putut schimba nimic pentru echipa est-europeană, care la prima ei participare la un turneu final, părăseşte competiţia cu capul sus, având la activ şi o victorie în faţa deţinătoarei titlului, Italia.

Olanda a câştigat pe merit meciul de la Durban, dar în sferturile de finală o aşteaptă un adversar de categorie grea: Brazilia.

Celecao a câştigat luni seara lejer duelul sud-american cu reprezentativa din Chile. Doar primele 20 de minute ale meciului au fost echilibrate. Apoi jucătorii „carioca” au pus stăpânire pe joc, dominându-şi adversarii.

WM 2010 Südafrika Achtelfinale - Brasilien gegen Chile Flash-Galerie
Juan înscrie în poarta lui Claudio BravoImagine: AP

În doar cinci minute Juan – cu capul după o lovitură de colţ – şi Luis Fabiano – după o combinaţie fulger cu Robinho şi Kaka - au schimbat macazul spre o victorie facilă în faţa adversarilor din Chile.

Cei 55.000 de spectatori, prezenţi la meciul de la Johannesburg, au mai putut aplauda golul trei al brazilienilor, realizat de Robinho şi au admirat jocul deosebit de „cerebral” şi eficient, fără prea multe dantelării, ale fotbaliştilor de pe Copa Cabana.

În tot ce fac jucătorii brazilieni în teren se vede mâna antrenorului Dunga, un adept al jocului la rezultat şi nu al stilului „artă pentru artă”.

De aceea el a fost aspru criticat de presa din ţară. Dunga însă nu se abate de la conceptele sale de pregătire şi antrenament.

Pe jurnaliştii brazilieni, încăpăţânatul antrenor, îi ia în derâdere:

„ Astăzi am câştigat din nou şi cu un scor concludent de 3 – 0. Ştiţi ce se întâmplă acum? Jurnaliştii mă vor întreba, de ce nu am câştigat cu cinci sau şase la zero. Aşa sunt ei!”, declară vulpoiul Dunga, râzând cu subînţeles. Dacă va râde şi după partida din sferturi cu Olanda – asta-i o altă întrebare.

NO FLASH Fußball WM 2010 Brasilien Elfenbeinküste
Imagine: AP

În final, o remarcă vis-a-vis de arbitraje, atât de criticate la acest turneu: ieri atât spaniolul Alberto Undiano în partida Olanda – Slovacia, dar mai ales englezul Howard Webb în partida Brazilia – Chile au condus fără greşeală. Englezul Webb are toate şansele de a fi prezent şi în finala turneului.

Autor: Franz Binder
Redactor: Robert Schwartz