2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM 2010: Ghana şi Uruguay în culmea bucuriei

27 iunie 2010

Selecţionata din Uruguay a ajuns în sferturi pentru prima dată în ultimele 4 decenii. Sudamericanii au învins Coreea de Sud cu 2:1. Ghana s-a calificat în sferturi după meciul cu Statele Unite.

Luis SuarezImagine: AP

Partida Ghana-Statele Unite nu a atins un nivel tehnic foarte înalt, dar a fost deosebit de captivantă. La doar cinci minute după începerea meciului, Kevin Prince Boateng a reuşit să deschidă scorul pentru Ghana. Stilul de joc rapid şi curajos al africanilor nu le-a lăsat nicio şansă americanilor, cu toate că aceştia din urmă au jucat ceva mai bine în cea de-a doua repriză. Landon Donovan a reuşit să egaleze printr-o lovitură de la 11 metri, dar Ghana şi-a reputat, până la urmă, victoria, prin golul decisiv al lui Asamoah Gyan în prima repriză a prelungirilor.

Asamoah Gyan: "Sunt cel mai fericit om din lume!"

Fußball WM 2010 Südafrika Achtelfinale USA Ghana
Asamoah Gyan (în roşu)Imagine: AP

Astfel, Ghana e singura echipă africană care s-a calificat în sferturile de finală. Autorul golului care le-a adus africanilor victoria, Asamoah Gyan, a declarat după meci:

"Sunt cel mai fericit om din lume! Am câştigat deja odată un meci cu americanii, la Campionatul Mondial din 2006, iar acum ne bucurăm de a doua victorie, care contează şi mai mult, pentru că ne califică în sferturi."

La rândul său, Luis Suarez a fost eroul sudamericanilor. A marcat cele două goluri care au asigurat victoria Uruguayului împotriva Coreii de Sud.

Luis Suarez: "Visul meu din copilărie a devenit realitate!"

"E incredibil, parcă ar fi un vis! Când eram mic, visam ca într-o zi să fiu în echipa naţională şi să dau un gol într-un meci al campionatului mondial - iar visul a devenit realitate!" a povestit Luis Suarez după fluierul final al partidei, în culmea fericirii.

Meciul cu sud-coreenii ar fi putut începe însă şi cu un vis urât pentru Uruguay: o lovitură liberă a echipei asiatice a fost foarte aproape de a se transforma în gol în primele minute ale partidei, dar a atins bara. În minutul cinci, sudamericanii au deschis scorul, dar coreenii au revenit în forţă după pauza dintre reprize.

Fußball WM 2010 Südafrika Achtelfinale Uruguay vs Südkorea Tor Chung-Yong Lee
Golul lui Lee Chung-YongImagine: AP

În minutul 68, Lee Chung-Yong a reuşit să egaleze, dar sudamericanii nu s-au lăsat descurajaţi, ci şi-au sporit ritmul. Luis Suarez a marcat la scurt timp mai târziu cel de-al doilea gol pentru Uruguay.

Dezamăgire pentru Coreea de Sud

În urma rezultatului final de 2:1 pentru Uruguay, selecţionata Coreii de Sud se va întoarce acasă. Jucătorii sunt foarte dezamăgiţi:

"Cine a văzut meciul, şi-a dat seama că ambele echipe au luptat pentru victorie. Nu le-am permis adversarilor să ne domine, am reuşit să egalăm, dar am încasat un gol la doar câteva minute înainte de fluierul final - sigur că e foarte trist", a declarat Du Ri Cha din echipa sud-coreeană.

Pe 2 iulie, Uruguayul va juca împotriva selecţionatei din Ghana în sferturile de finală, pe cel mai mare stadion al acestui campionat, Soccer City Stadion din Johannesburg.

Autor: Jens Krepela / Alexandra Sora
Redactor: Robert Schwartz