1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Шпанско финале во Лига Европа

Она што не им појде од „нога“ на Барселона и Реал Мадрид, го остварија Атлетико и Атлетик. Екипите од Мадрид и Билбао ги елиминираа Валенсија и Спортинг во Лига Европа

Во финалето на фудбалската Лига Европа ќе играат две шпански екипи, Атлетико Мадрид и Атлетик од Билбао. Ова е исходот по реванш полуфиналните натпревари одиграни синоќа во Билбао и Валенсија.

На стадионот „Сан Мамеш“ во Билбао, екипата на Атлетик успеа да ја надополни негативата од 2:1 во дуелот со португалскиот Спортинг, по првата средба одиграна во Лисабон. Со голот на Фернандо Љоренте на две минути пред крајот Атлетик го совлада Спортинг со 3:1 со што се избори за место во финалето. Претходно Сусаета во 17.минута ги донесе домаќините во водство од 1:0, Рики ван Волфсвинкел изедначи на 1:1 во 44.минута, а Ибаи во судиското надополнување од првиот дел ја врати предноста на Атлетик.

На вториот полуфинален двомеч, Атлетико Мадрид и по втор пат беше подобар од Валенсија. Откако првиот натпревар го доби со 4:2 на својот терен во Мадрид, синоќа на гостувањето во Валенсија победи Атлетико победи со 1:0. Адриан во 60.минута го постигна единствениот гол на натпреварот.

Завршниот натпревар од Лига Европа е закажан за 9 мај во Букурешт.