Цената на нафтата расте | Економија | DW | 08.08.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Цената на нафтата расте

Цената на суровата нафта е во голем пораст поради затворањето на најголемото нафтено поле во САД . Еден барел американска нафта сега се продава за 76 долари. Барел нафта од северното море пак бележи цена од 77,5 долари . Британскиот нафтен концерн Бритиш Петролеум соопшти дека поради проблеми на еден нафтотвот делумно е запрено испумпувањето сурова нафта од нафтеното поле Прудхоу Беј во северна Аљаска. Ова до

default

веде до кусок на пазарите од 400 илјади барели нафта дневно.