Хашките случаи во Македонија | Македонија | DW | 25.02.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Хашките случаи во Македонија

Во македонското јавно обвинителство денеска се отворени досиејата на четирите хашки предмети што беа вратени од Трибуналот. Се проценува дека тие ќе бидат голем предизвик за македоското судство.

default

Трибуналот во Ден Хаг

Враќањето на Хашките случаи претставува предизвик но донесува и многу дилеми. Засега не се знае во каква форма се враќаат, дали имало истраги и какви докази стигнуваат во 100- те килограми материјал, што ги испрати судот за воени злосторства за поранешна Југославија.