Тачи тврди дека голема Албанија не е албанска идеја | Свет | DW | 20.06.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Тачи тврди дека голема Албанија не е албанска идеја

Никој на Косово, ниту во Албанија не размислува за „Голема Албанија“, изјави за време на посетата на Бугарија, косовскиот премиер Хашим Тачи.

default

Хашим Тачи

„Голема Албанија“, не е албанска идеја, туку е идеја на оние кои што сакаат да ги компромитираат Албанците, изјави вчера (19.06) во Софија косовскиот премиер Хашим Тачи, завршувајќи ја дводневната официјална посета на Бугарија. Тој додаде дека Албанците ќе живеат на простор со отворени граници, а Косово и Албанија ќе станат дел од Европската унија.

Според косовскиот премиер, Албанците во Македонија и Црна Гора работат за европска интеграција на државите во кои живеат.

Тачи истакна дека иако Косово не е признато од пет држави членки на ЕУ, тие ја поддржуваат неговата европска перспектива.