Стотина жртви на бродолом во Индија | Свет | DW | 01.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Стотина жртви на бродолом во Индија

Траект се превртил во реката Брамапутра, како последица на невреме и преоптовареност. Спасувачката операција се‘ уште трае.

default

Повеќе од 100 луѓе загинаа, а 50 се водат како исчезнати при потонувањето на траект во Индија. Бродот со околу 300 патници се превртел во река во североисточниот дел на Индија, откако го зафатила бура со силни ветрови и пороен дожд. Спасувачките екипи, војската и полицијата се испратени на местото на несреќата, но спасувачките операции се забавени поради невремето, дождот и слабата видливост. Патниците седеле на покривот на траектот, кој превезувал претежно локални фармери и нивните семејства.

Несреќата се случила на Брамапутра, една од најголемите индиски реки во близина на Факираграм во индиската држава Асам. Траектот тргнал од местото Дубри и пловел кон дискриктот Факирганџан, каде се случила несреќата. Очевидци тврдат дека траектот бил стар и најпрво се превртел, а потоа се преполовил на два дела.