Стимулации и опструкции | Македонија | DW | 29.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Стимулации и опструкции

Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере со изјава која е стимулација за властите во Скопје за наоѓање решение за спорот со името. Македонскиот претседател, Бранко Црвенковски бара единствен настап во преговорите.

default

Црвенковски: „Ако е потребно ќе ги туркам преговорите во правец на нивно успешно завршување„

„Брисел ги поддржува двете страни да најдат што поскоро заедничко прифатливо решение за името“, рече Ерван Фуере кој од Македонија очекува веднаш по изборите да се фокусира на реформите што ги бара унијата.

DW.COM