1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Средба без тензии

Македонскиот државен врв на консултативна средба во кабинетот на претседателот, Бранко Црвенковски, ги прецизираше позициите на Македонија пред претстојната рунда преговори за името, на 11 септември во Њујорк.

default

Од една од средбите на македонскиот државен врв со посредникот на ОН, Метју Нимиц (архивска фотографија)

Средбата на Црвенковски, премиерот Никола Груевски, министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, амбасадорот Никола Димитров и шефот на кабинетот на премиерот, Мартин Протуѓер, минала во конструктивна атмосфера. Инволвираните во преговорите за името, Димитров и Протуѓер добиле инструкции да го ислушаат Нимиц и идеите кои што, според него, би довеле до решение на спорот со Грција.

DW.COM