Скорсезе нема веќе да снима блокбастери | Панорама | DW | 21.11.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Скорсезе нема веќе да снима блокбастери

Филмските уметници од Холивид најавуваат промени.

Американскиот режисер Мартин Скорсезе вели дека има намера да престане со снимање на холивудски блокбастери, и оти ќе се фокусира на документарци и кратки филмови.Како што изјавил Скорсеѕе на Меѓународниот филмски фестивал во Маракеш, кој завршува денеска, неговиот претстоен проект “Silence“, , ќе биде и негов последен холивудски филм. Филмот е приказна за португалски свештеник кој доаѓа во Јапонија, во 17.век, за да го спроведе христијанството.