Скијоринг: на цена се брзината и храброста | Панорама | DW | 10.03.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Скијоринг: на цена се брзината и храброста

Скијоринг е скијачка дисциплина која потекнува од Скандинавија. Во минатото скијачите биле влечени од коњи и кучиња, денес тоа го прават мотори, па љубителите на авантурите во Скијорингот открија ново доживување.

Скијоринг е екстремен зимски спорт.

„Бара многу сила. Многу е напорно“, вели една млада Скијоринг ентузијастка.

„Морам многу да внимавам да не ми летне нешто в лице“, објаснува друг скијач.

Скијачот мора да стои цврсто на своите нозе, затоа што мотоциклистот кој го вози се движи со брзина и до 70 километри на час.

Скијоринг потекнува од Скандинавија. До пред стотина години скијачите беа придвижувани од еден коњ. Денес, во тирингиските планини, се работи за далеку повеќе коњски сили.

„Ова е еден комерцијален моторцикл, со специјални гуми, добар скијач, едно јаже и многу храброст, би рекол“, објаснува мотициклистот.

Гледај видео 01:37
Now live
01:37 минути

Погледнете го видео прилогот за скијорингот

Храброста е потребна, но исто така и добро чувство за рамнотежа. На крајот победува оној тим кој ќе биде најбрз, но и оној кој ќе покаже најдобар стил.

„Не смеете постојано да бидете зад моторот затоа што сиот снег и калта ќе ве удираат в лице. Морате да ја менувате положбата при возењето, да ги менувате страните“, раскажува еден од скијачите.

Скијоринг во Германија се‘ уште е релативно непознат спорт. Во покраината Тирингија ентузијастите не се натпреваруваат за пари, туку за задоволство на патеката.

Аудио и видео прилози на оваа тема