Сиетл го декласира Денвер во Супербоулот | Теми | DW | 03.02.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Сиетл го декласира Денвер во Супербоулот

Екипата на Сиетл Сихокс го освои 48-от Супербоул и за прв пат во својата историја стана шампион на американската фудбалска лига (NFL), откако во неделата кон понеделникот убедливо го совлада Денвер Бронкос со 43:8.

Сиетл, кој имаше најдобра одбрана во текот на сезоната, го декласираше тимот на Денвер кој, пак, имаше најдобар напад во лигата и важеше за благ фаворит пред мечот. Гранитната одбрана на Сиетл успеа да го неутрализира квотербекот на Денвер, Пејтон Менинг, кој претходно беше прогласен за МВП на сезоната.

Од самиот почеток на мечот Сиетл воспостави доминација и на полувреме замина со предност од неверојатни 22:0.

Super Bowl 2014: Halftime Show

Бруно Марс и Ред Хот Чили Пеперс ја забавуваа публиката на полувремето

Екипата на Сиетл прикажа извонредна тимска партија, под команда на неискусниот, но импресивен квотербек Расел Вилсон, кој со 25 години стана најмладиот квотербек кој го освоил Супербоулот. Ова беше негова втора сезона во NFL. За играч на натпреварот беше избран дефанзивецот Малком Смит

Супербоулот го следеа 82.500 гледачи на стадионот и околу 800 милиони гледачи пред малите екрани ширум светот.