Се разгорува битката за Лигата на Шампионите | Теми | DW | 12.04.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Се разгорува битката за Лигата на Шампионите

На Бајерн Минхен во Бундеслигата му остана единствено да го подигне трофејот. Борусија Дортмунд е релативно сигурна на второто место, но вистинската битка е за преостанатите две места кои водат во Лигата на шампионите.

За разлика од Бајерн Минхен и Борусија Дортмунд кои во наредниот период ќе можат целосно да се концентрираат на случувањата во Лигата на шампионите, неколку тимови во Бундеслигата се во битка за третата и четврата позиција на табелата кои гарантираат настап во најквалитетното европско фудбалско натпреварување во следната сезона.

Бајер Леверкузен има предност од четири бода пред Шалке пред нивниот меѓусебен дуел закажан за в сабота во Гелзенкирхен. Шалке се опорави по големата криза кон средината на сезоната и победи во пет од последните шест натпревари. Леверкузен победи на само еден од последните четири мечеви, забележувајќи притоа и два порази. За двата тима ова може да биде решавачки меч сезонава.

„Ова е одлучувачки меч. Доколку го сакаме третото место, мораме да победиме“, вели дефанзивецот на Шалке Жоел Матип. Кај Шалке неизвесен е настапот на десното крило Џеферсон Фарфан.

Леверкузен нема проблеми со повредени играчи, а капитенот Симон Ролфес вели дека неговите соиграчи релаксирано влегуваат во дуелот.

„Доколку победиме ќе го обезбедиме третото место. Но и доколку загубиме, мислам дека нема да ја загубиме сегашната позиција“, вели Ролфес.

29- коло вечерва го отвораат Фрајбург и Хановер, два тима со шанси за пласман во Лига Европа. В сабота Волфсбург го пречекува Хофенхајм, Хамбург гостува кај Мајнц, а Вердер Бремен гостува кај Фортуна во Диселдорф. Минатогодишниот и новиот првак, Борусија Дортмунд и Бајерн имаат релативно лесни мечеви, нагости кај Гројтер Фирт и дома против Нирнберг.

В недела Штутгарт ја пречекува Борусија Менхенгладбах, а Аугсбург ќе бара бодови за опстанок против Ајнтрахт Франкфурт.