Се испумпува горивото од „Коста Конкордија“ | Свет | DW | 13.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Се испумпува горивото од „Коста Конкордија“

Екзпертските тимови денеска треба да продолжат со испумпување на мазутот од резервоарите на хаварисаниот туристички брод.

Еден месец по несреќата кај италијанскиот остров Џиљо, експертски тимови започнаа со испумпување на горивото од луксузниот туристички брод „Коста Конкордија“. При несреќата и превртувањето на „Коста Конкордија“ загинаа 17 лица, а 15 и натаму се водат како исчезнати.

Во резервоарите на „Коста Конкордија“ има околу 2.400 тони мазут, чие евентуално истекување во морската вода би предизвикало еколошка кастатрофа.

Првично, стартот на испумпувањето на горивото беше најавен за денеска, но откако се подобрија временските услови беше решено тоа да почне уште вчера попладне. Предвидено е испумпувањето на горивото од сите 15 резервоари на бродот да трае 28 дена.

Процесот на извлекување на горивото го вршат експерти на холандската компанија „Смит“ во соработка со нивни колеги од италијанската фирма „Нери“.

Автор: СН/ БГ/ дпа/ миа

Редактор: Александра Трајковска