Северна Кореја – атомски постројки | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Северна Кореја – атомски постројки

*

Северна Кореја, според информациите од американската влада, ја запрела работата на нејзиниот атомски реактор во Јонгбјон. Претставник на американското министерство за надворешни работи соопшти дека за тоа е добиено известување од Пјонгјанг. Вашингтон го поздрави ваквиот развој и сега очекува потврда од тимот на Меѓународната агенција за атомска енергија. Десет нејзини експерти вчера пристигнаа во Северна Кореја.