СДСМ започнува процес за избор на нов шеф на партијата | Македонија | DW | 26.08.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

СДСМ започнува процес за избор на нов шеф на партијата

СДСМ утре ќе одржи состанок на Извршниот одбор на партијата, со кој ќе отпочне процедурата за избор на нов лидер, која, смета претседателката на СДСМ, Шеќеринска, непотребно се одолговлекувала.

default

Радмила Шеќеринска се повлече од кормилото на партијата, кој ќе ја наследи?

На најголемата опозициона партија во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз, и‘ претстои сериозно преструктуирање и избор на нов лидер. За таа цел утре (27.08.2008) ќе се сретне Извршниот одбор на партијата, со што почнува процесот за избор на нов претседател.

Претседателката Радмила Шеќеринска сметаше дека нејзината неотповиклива оставка од функцијата ќе ги спречи долгите и непродуктивни расправии, кои и нанесоа штета на партијата и членството, стои во соопштението од партијата, потпишано од нејзиниот кабинет.