СДСМ ги соопшти своите услови | Македонија | DW | 09.01.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

СДСМ ги соопшти своите услови

Опозицискиот „Сојуз на иднината“, предводен од СДСМ, ќе учествува на изборите, доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори. СДСМ има и неколку други услови.

Ова е едно од барањата на опозицијата што денеска на прес-конференција го соопшти претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Покрај ова, за фер и демократски избори опозицијата бара и формирање привремена влада чиј мандат ќе биде од распишување до завршување на изборите, смена на клучните ресори - министерствата за правда, внатрешни работи и финансии со личности кои со својот кредибилитет ќе гарантираат објективност на изборниот процес. Се бара и смена на директорот на јавниот сервис МРТВ, како и целосно прочистување на избирачкиот список и измени на Изборниот законик со вградување на препораките на ОБСЕ/ОДИХР.

„Ова се нашите позиции и услови, ова е нашиот предлог за излез од длабоката политичка и институционална криза во која е доведена Република Македонија со политиките и постапките на актуелната власт“, рече Црвенковски.

Одлуката, како што истакна тој, е донесена едногласно на вчерашната (08.01) седница на Централниот одбор во проширен состав, на која присуствувале пратениците од СДСМ, актуелните градоначалници и кандидатите за градоначалници.

Од СДСМ истакнуваат дека се подготвени веднаш да почнат разговори со партиите на власт за остварување и операционализирање на овие услови, а доколку нивните предлози бидат одбиени, тогаш, како што информира Црвенковски, ќе ја продолжат нивната битка со методите на улична демократија и сите видови на граѓански отпор.

„Целокупната одговорност за каков било обид да се организираат какви било нелегитимни избори и со тоа понатамошно политичко дестабилизирање на земјата, ќе ја сноси актуелната власт“, рече лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.