1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД со критика до Амнести

САД го оценија како политички документ годишниот извештај на Амнести интернешнал организацијата за заштита на човековите права. „Кога се чита извештајот за жал повеќе се чита политилчки извештај отколку чесна проценка на состојбата на човековите права во свеот“, изјави портпаролот на Стејт Департментот, Том Кејси. Амнести го обвини и американскиот претседател Џорџ Буш дека со политиката за предизвикување страв од тероризмот ја засилил својата извршна власт.