САД предупредуваат на „црвени линии“ во конфликтот со Иран | Свет | DW | 09.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

САД предупредуваат на „црвени линии“ во конфликтот со Иран

САД испратија невообичаено јасно предупредување до раководството на Иран. Ахмадинеџад пак ја почна турнејата по Латинска Америка во обид да ги амортизира ефектите на санкциите на Западот против Техеран.

default

Техеран преминува „црвена линија“ доколку создава атомско оружје и блокира важен поморски пат како Ормускиот теснец, изјави американскиот министер за одбрана Леон Панета. Иранското раководство претходно објави пуштање во употреба нова атомска постројка во близина на градот Ком. Освен тоа, најавени се нови воени маневри во Ормускиот теснец, со чија блокада исламската република повеќепати се заканува.

Ахмадинеџад по поддршка кај своите сојузници

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад пак во екот на конфликтот со Западот околу атомската програма, пристигна во посета на својот сојузник Хуго Чавез во Венецуела. Двајцата шефови на држави демонстративно ја истакнуваат својата соработка.

Ahmadinedschad zu Besuch in Venezuela

Ахмадинеџад во Венецуела

По средбата со венецуелскиот претседател Хуго Чавез, Ахмадинеџад ќе отпатува за Никарагва, а неговата посета на јужноамериканскиот континент предвидува уште престои на Куба и Еквадор. Целта на турнејата на иранскиот претседател е зацврстување на врските со споменатите четири земји од Латинска Америка во моментите кога западните земји го зајакнуваат притисокот врз Иран за да се откаже од неговата контроверзна нуклеарна програма.

Чавез во неделата во изјава за државната телевизија којашто ја даде непосредно пред доаѓањето на Ахмадинеџад во Каракас, го обвини Вашингтон дека измислиле наводен заговор меѓу Иран и Венецуела, Куба и Никарагва околу напад врз САД.

Во придружба на иранскиот претседател се и министрите за надворешни работи, стопанство, индустрија и трговија и за енергетика.

Автор: ЖА/ AT/ дв/ макфакс

Редактор: Борис Георгиевски