Русија и Еквадор преговараат околу Сноуден | Свет | DW | 29.06.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Русија и Еквадор преговараат околу Сноуден

Според руските медиуми, една недела по спектакуларното бегство на американскиот екс-службеник на тајните служби, Сноуден, Еквадор, кој го разгледува барањето за азил, преговара со властите во Кремљ за неговата судбина.

Државната телевизија Росија 24 објави дека властите на Еквадор, до кои Едвард Сноуден достави барање за азил, преговараат со Русија околу судбината на 30-годишниот бивш соработник на тајните служби во САД. Еквадорскиот министер за надворешни работи Рикардо Патињо лично се вклучил во разговорите.

Но, Еквадор инсистира - Сноуден мора да биде на територијата на земјата за да може да му биде признат статус на бегалец. Експертите сметаат оти тоа може да биде и еквадорската амбасада во Москва. За таа цел меѓутоа, американскиот државјанин, кој од неделата се наоѓа во транзитната зона на московскиот аеродром Шереметјево, треба да премине преку руската граница, а службите на САД го анулираа неговиот пасош. Вашингтон бара од Москва да го израчи „предавникот“, кој стигна преку Хонгконг.

Рускиот политичар Алексеј Пучков случајот Сноуден го нарече - трагичен. Сноуден „како идеалист очигледно сонувал за триумф на демократијата“ по неговото откритие дека американските тајни служби вршат масовно прислушкување и надгледување на телефонските и интернет комуникациите, пишува шефот на Комисијата на Думата за надворешни работи на Твитер.

„Но, животот и САД се посурови од холивудските филмови“, заклучува Пучков.