Распуштена владата на либиските бунтовници | Свет | DW | 09.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Распуштена владата на либиските бунтовници

Советот на либиските бунтовници одлучи да ја распушти владата и да формира нова, под раководство на старо-новиот премиер Махмуд Џибрил.

default

Мустафа Абделџалил

Претседателот на Националниот преоден совет на либиските бунтовници, Мустафа Абделџалил, ја распушти владатa, потврдија портпароли на движењето. Задача да ја реформира владата доби досегашниот премиер Махмуд Џибрил. Новата влада ќе ја сочинуваат 15 членови, задолжени за управување со подрачјата, кои се под контрола на бунтовниците, главно во источниот дел од Либија.

По минатонеделното убиство на началникот на востаничкиот генералштаб, генералот Абдел Фатах Јунес, во Бенгази се’ посилни се шпекулациите за раздор во редовите на бунтовниците.

Автор: БГ/ТТ/ап, миа

Редактор: Горан Чутаноски