1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Различни погледи за решавање на спорот со името

Метју Нимиц наредната недела ќе излезе со нова верзија за компромис во грчко - македонскиот спор за името. На домашната политичка сцена се продлабочуваат разликите околу решавањето на спорот.

default

Од поранешните средби на државно - владиниот врв со посредникот Метју Нимиц

Посредникот во грчко- македонскиот спор со името, Метју Нимиц, се очекува следната недела да излезе со нова верзија на компромисен предлог, со кој треба да се реши долгогодишниот проблем. Но, ситуацијата дополнително се отежнува со се‘ поголемите разлики меѓу македонскиот политички врв за начинот на решавање на спорот.

DW.COM