Пристапниот дијалог - шанса за Македонија | Македонија | DW | 21.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Пристапниот дијалог - шанса за Македонија

Македонија да ја искористи можноста што се пружа со започнувањето на Пристапниот дијалог на високо ниво, советуваат тројцата европратеници Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле при посетата на Скопје.

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската комисија не е замена за пристапните преговори, порачаа европратениците Ричард Хауит, Едуард Кукан и Алојз Петерле по денешната средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Тие сметаат дека дијалогот, што ќе стартува во март, е добра основа за напредок во интеграцијата на Македонија и начин да се искористи времето до стартот на пристапните преговори.

Исти пораки европратениците од неформалната група „Пријатели на Македонија“ му пренеле и на македонскиот претседател Ѓорге Иванов како и на членовите на собраниската Комисија за надворешна политика, за европски прашања, Мешовитиот парламентарен комитет Македонија-ЕУ и членовите на Националниот совет за евроинтеграции.

Дел од македонските пратеници побараа Европската унија да го охрабри дијалогот меѓу Македонија и Грција, со цел конечно затворање на прашањето за името. Осврнувајќи се на прашањето за името, европратеникот Хауит порача дека работа на европските институции не е да посредуваат во спорот, туку да охрабрат дијалог во однос на спорот.

Македонскиот претседател како и претходно шефот на дипломатијата Попоски високо го оцениле вклучувањето на придавката „македонски“ во Предлог-резолуцијата на Европскиот парламент. Тројцата европратеници денеска имаат средби и со премиерот Груевски, како и со претседателот на Собранието Вељановски.

Автор: АТ/ миа/ макфакс

Редактор: Борис Георгиевски