1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Предизвици за Груевски има доволно

Претседателот Црвенковски денеска му го доделува мандатот за состав на идната влада на Груевски. Тое е почеток на неформалните коалициони разговори за идниот владин состав. Новото Собрание за сега работи без ДПА.

default

Груевски влегува во разговорите за составување нова влада по големата победа на изборите со зајакнати позиции

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска на пладне ќе му го додели мандатот за состав на новата влада на Никола Груевски. Претседателот на ВМРО ДПМНЕ го добива правото за состав на идната влада откако коалицијата предводена од неговата партија освои најмногу гласови на предвремените избори во земјата. Според уставот, Груевски треба во рок од дваесет дена на Собранието да му ја поднесе програмата и предлогот за составот на владата, а тоа да гласа за нив најдоцна за 15 дена. Инаку мандатите на новите пратеници беа верификувани во саботата. Собранието доби и нов спикер, Трајко Вељановски. Но, засега работата на парламентот ја бојкотираат пратениците од ДПА.