Предизборни коалиции | Македонија | DW | 02.05.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Предизборни коалиции

Партиите во Македонија ги претставуваат предизборните коалиции.

default

На потпишувањето на договорот за коалицирање на ВМРО ДПМНЕ и 18-те помали партии

Владејачката ВМРО ДПМНЕ ја претстави изборната програма на којашто во предизборната коалиција и се приклучија вкупно 18 помали партии. Меѓу нив се партиите на Србите, Турците и Ромите, коишто по традиција го поддржуваат опозициискиот блок на СДСМ.