1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

По ослободителната пресуда, Бошковски се враќа во Македонија

Љубе Бошковски, поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија, по повеќе од три години минати во затворот во Шевенинген се враќа во Македонија откако Хашкиот трибунал го ослободи од сите обвиненија.

default

Љубе Бошковски по ослободувањето со Шпреса Јусуфи од македонската амбасада во Хаг.

Поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија, Љубе Бошковски денеска се враќа во Македонија, откако повеќе од три години помина во притвор во затворот на Хашкиот трибунал во Шевенинген. Судскиот совет на Хашкиот трибунал вчера изрече ослободителна пресуда за Љубе Бошковски, а за Јохан Тарчуловски, затворска казна од 12 години за случајот Љуботен.

Бошковски по враќањето во Скопје, треба да биде примен од премиерот на Македонија Никола Груевски и поглаварот на македонската православна црква Г.Г. Стефан. На плоштадот Пела во Скопје пак се оддржува прослава по повод враќањето на Бошковски во Македонија.

DW.COM