Пораст на индустриското производство во Германија | Економија | DW | 16.02.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Пораст на индустриското производство во Германија

И покрај добрите резултати, бројката вработени бележи намалување

default

Германската индустрија во последната година бележи убедлив пораст. Последните податоци објавени денеска од страна на федералното биро во Висбаден, покажуваат дека профитот на производителите на машини и рударството се зголемил за 4,6% односно за околу 1,5 билиони евра. Истовремено бројката вработени во производството бележи пад за 1,4%.

Поврзана содржина