Поранешниот претседател Самфан уапсен | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Поранешниот претседател Самфан уапсен

*

Поранешниот претседател на Камбоџа во времето на режимот на Црвените кмери, Ки Самфан упасен е од трибуналот кој треба да ги разгледува злосторствата сторени во периодот на режимот на Црвените кмери. 76 годишниот Ки Самфан претходно беше отпуштен од болница во Пном Пен. Судот формиран мината година ќе ги разгледува злосторствата сторени во периодот од 1975 до 1979 година. За време на режимот на Црвените кмери според проценките убиени се 1,7 милиони луѓе.