Попоски против профитирање од спорот за името | Македонија | DW | 30.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Попоски против профитирање од спорот за името

Македонија останува посветена на нејзините стратешки цели -влез во НАТО и ЕУ, порача министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него очекувањата се исти и по Самитот на НАТО во Чикаго.

Каков и да е профитирање или злоупотреба на несоодветен пристап не заслужува никакво поздравување или позитивен коментар. Ова е реакцијата на шефот на дипломатијата Никола Попоски по обелоденувањето на детали во јавноста поврзани со предлогот на медијаторот Метју Нимиц од 2005 година за надминување на грчко-македонскиот спор со името.

Попоски порача дека треба да се настапува во контекст на заштита на националните интереси и посочи дека евентуалната одговорност на поединци по обелоденувањето на класифицирирани документи во јавноста треба да биде според законот.

„Тука постојат две димензии. Првата димензија е институционална. Секој оној што прекршува закони треба да одговара според законите. Втората димензија е политичката. Во тој контекст ние како Република Македонија имаме интерес за максимална кохезија и за максимален фокус за она што е наша стратешка цел. Во Република Македонија граѓаните очекуваат дека треба да се фокусираме на постигнувањето на нашите цели – НАТО и ЕУ членството. Тука мислам дека постои еден силен кохезивен фактор и какво и да е профитирање или злоупотреба на несоодветен пристап, мислам дека не заслужува никакво поздравување или позитивен коментар. Она што би сакал да го кажам, е дека Република Македонија мора да настапи на ниво на заштита на нашите интереси, а тие интереси се многу јасни“, изјави Попоски, одговарајќи на новинарско прашање по работниот појадок со дипломатскиот кор.

NATO-Gipfel in Chicago 2012

Лидерите на НАТО во Чикаго

„Нема сигнали од Грција“

Во поглед на очекувањата пред, за време и по Самитот на НАТО во Чикаго, Попоски рече дека тие се еднакви.

„ Немавме очекувања од Самитот бидејќи тој не беше самит за проширување. Значајно за нас е да покажеме дека имаме капацитет да дејствуваме како земја членка на Алијансата ида се продолжи со однесувањето на земја која е фокусирана на остварувањето на своите права, на своите стратешки цели и во тој правец сме насочени“, рече Попоски.

Министерот додаде дека засега нема сериозни сигнали од страна на Република Грција за поддршка на процесот на интеграцијана земјите во регионот, како и за решавање на спорот со името. Македонија, за разлика од Грција, истакна Попоски, останува посветена на неговото решавање.

„ Доколку се види динамиката на средби и иницијативи од наша страна нема никаква дилема. Тоа е нешто што го правиме и што ќе продолжиме да го правиме. Тоа што недостасува е одговор од другата страна“, рече шефот на македонската дипломатија и додаде дека и покрај се не треба да се минимизира и потценува значењето на правниот аспект на пресудата од Хаг во врска со овој спор.