1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Политичките лидери дебатираат по предлогот на Нимиц

Во Клубот на пратениците во Скопје се оддржува нова средба на политчките лидери, по последниот предлог на медијаторот Нимиц за решавање на спорот со името.

default

Медијаторот Метју Нимиц

Денеска во Скопје се оддржува новата средба на државниот и политчкиот врв на Македонија. Се очекува на неа да се дефинира македонскиот став по последниот предлог на Метју Нимиц за решавање на спорот со Грција околу употребата на името на Република Македонија. Експертите советуваат да се продолжи со преговорите.

DW.COM