1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожар – Хрватска

*

Во пожар на хрватските острови Корнати загинаа петмина пожарникари, а повредени беа 14-мина нивни колеги. Според портпарол на противпожарните единици, до трагедијата дошло откако пожарникарите биле опколени од огнот. Во меѓувреме, најголемиот дел од пожарите во Грција се под контрола. ЕУ соопшти дека не планира основање сопствени противпожарни единици или сили за интервенција во случај на пожари.