Повик до народот да го поддржи режимот | Свет | DW | 10.12.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Повик до народот да го поддржи режимот

Медиумите во Северна Кореја денеска побараа од народот да го поддржи својот лидер Ким Јонг Ун, еден ден откако беше и официјално потврдена информацијата за смената на влијателниот вујко на младиот лидер.

Стравувањето во Пјонгјанг е дека смената на Чанг Сонг-Тек, вујкото на младиот лидер Ким Јонг Ун, може да предизвика нестабилност во земјата, прогнозираат аналитичарите. Чанг беше сменет со образложение за извршени „криминални дела“ и предводење на „контрареволуционерна фракција“.

Со веста за неговата смена беа потврдени информациите кои на 3 декември ги објави јужнокорејската разузнувачка служба. Тогаш исто така беше јавено дека биле погубени и двајцата најблиски соработници на Чанг Сонг-Тек, наводно поради корупција.

Според оценките на аналитичарите, смената на Чанг е најголемата промена во севернокорејското раководство откако Ким Јонг Ун го презеде раководењето со земјата по смртта на неговиот татко Ким Јонг- Ил во 2011 година. Севернокорејската агенција КЦНА соопшти дека одлуката била донесена по состанокот на Политбирото на владејачката комунистичка Корејска работничка партија.

„Групата на Чанг Сонг-Тек сторила такви антипартиски контрареволуционерни дела со кои се нагризуваат единството и кохезијата на партијата“, се наведува во севернокорејските државни медиуми.

Државниот весник Родонг Синмун, како и останатите медиуми, денеска (10.12) како прва и најзначајна вест го објавија повикот до народот на единство со предупредување дека Северна Кореја „никогаш не им простува на предавниците“.