Писториус обвинет за убиство, ќе му се суди во март | Свет | DW | 19.08.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Писториус обвинет за убиство, ќе му се суди во март

Јужноафриканскиот параолимпиец и олимписката спринтерска ѕвезда Оскар Писториус се соочува со обвинение за убиство на својата девојка. Ако биде осуден можно е да добие доживотна казна.

Судот во Преторија денеска(19.08.2013) објави дека Писториус ќе излезе пред суд на 3 март наредната година. Тој е обвинет за убиство на својата девојка, Рива Стинкамп на 14 февруари годинава. Судијата Дезмонд Најр изјави дека судењето ќе трае до 20 март 2014 година.

26-годишниот Писториус, кој беше присутен на сослушувањето, се држеше за раце, плачеше и се молеше со своите брат и сестра пред да биде изречена одлуката. Атлетичарот со две ампутирани нозе, познат како „блејд ранер“ (blade runner) поради протезите што ги користи кога се натпреварува, е моментално на слобода со кауција од еден милион евра неделно.

Тој призна дека ја убил Стенкамп, но негираше дека е убиство, велејќи дека ја застрелал низ заклучената врата од тоалетот мислејќи дека е провалник. Стинкамп, дипломиран правник и модел, им подлегна на повредите од истрелите во главата, лактот и колкот. Обвинителите велат дека балистичкиот извештај покажал оти Писториус ги имал на себе двете протези пред да пука преку вратата, што укажува дека убиството било со предумисла и намерно.

Денешното сослушување се совпадна со 30-от роденден на Стинкамп. Писториус, параолимписки шампион, се прослави минатата година во Лондон, кога стана првиот атлетичар со две ампутирани нозе кој се натпреваруваше на Олимпијадата против атлетичари без хендикеп.

Поврзана содржина