Парафиран договорот за анти-ракетниот штит во Полска | Свет | DW | 15.08.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Парафиран договорот за анти-ракетниот штит во Полска

Полска и САД парафираа договор за изградба на анти-ракетен штит на полска територија. Заедно со радарската постројка во Чешка, тој би требало да ја заштити Америка од можни напади, како на пример од насока на Иран.

default

Парафираниот договор меѓуПолска и САД предвидува на полскиот север, покрај базата за американскиот анти-ракетен штит, да бидат стационирани и модерни ракети за одбрана од типот „Патриот“. Полскиот премиер, Доналд Туск, образложи дека за безбедноста на неговата земја постојаното присуство на американските трупи има големо значење: „Најважно за нас, а тоа го покажува и искуството токму од последните денови, е нашата територија во случај на конфликт да биде заштитена од првиот момент.“

ЕУ и НАТО на Полска досега и‘ давале чувство на безбедност, нагласи Туск. Но, тоа, очигледно веќе не е доволно: „Верувам во воената сила на НАТО, но исто така знам колку трае оваа машинерија да се стави во погон. Затоа велам јасно - Полска сака вакво партнерство, каде што помошта пристигнува уште првиот ден. “

За деталите - допрва

Поддршка за неговото решение, Туск има и од национал-конзервативната опозиција. По постигната основна согласност за стационирање на ракетите, сега експертите на двете земји треба да разговараат за деталите.

Москва во ваквите договори гледа закана за сопствената безбедност и предупредува дека е можна нова трка во вооружување. Непосредно по постигнувањето договор, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ја откажа посетата на Полска, планирана за септември.