1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Отворена постапка против АКП во Турција

Европската унија реагира со неразбирање на постапката за забрана на турската владеачка партија, АКП. На партијата и се префрлува дека ја прекршила одредбата за поделна на државата и религијата.

default

Уставниот суд во Анкара

Забрана за партијата би била оправдана само доколку владејачката АКП пропагира насилство или доколку тоа се употребува како политичко средство, изјави еврокомесарот за проширување, Оли Рен. Турскиот уставен суд вчера донесе одлука да отвори постапка по барањето на обвинителството за забрана на владеачката партија. На АКП и се префрлува дека ја прекршила одредбата за стриктна поделба на државата и религијата.

Поврзана содржина