Ослободителна пресуда за Бошковски, Тарчуловски осуден на 12 години затвор | Македонија | DW | 10.07.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Ослободителна пресуда за Бошковски, Тарчуловски осуден на 12 години затвор

Хашкиот трибунал ги соопшти пресудите во случајот против поранешниот министер Бошковски и поранешниот полициски функционер Тарчуловски. Бошковски доби ослободителна пресуда, додека Тарчуловски е осуден на казна затвор.

default

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски

Тричлениот судски совет на Трибуналот во Ден Хааг ја објави пресудата за случајот Љуботен. Поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошковски е прогласен за невин по сите точки на обвинението на Карла дел Понте. Поранешниот полициски функционер Јохан Тарчуловски доби казна затвор од 12 години за настаните од 12 август 2001 година во селото Љуботен.

Судскиот совет на Хашкиот трибунал, предводен од судијата Кевин Паркер во пресудатана наведува и дека екс министерот ги презел сите мерки, со ништо не ја задскиривал акцијата, што е доказ дека министерството за внатрешни работи на Македонија и поранешниот министер не го запоставувале случајот.