Организаторите задоволни, очекувањата надминати | Теми | DW | 30.06.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Организаторите задоволни, очекувањата надминати

Според координаторот на австриската влада за организација на Европското фудбалско првенство, штотуку завршеното беше најдобро во досегашната историја на првенствата на „стариот континент“.

default

Ханјц Палме

Организаторите на Европското првенство се задоволни. Ханјц Палме, координатор на австриската влада за организацијата на шампионатот вели: „Ова е сигурно најдоброто европско првенство во историјата. Тоа секогаш се слуша од организаторите, но ова првенство повторно направи чекор напред, беше прекрасен мирољубив празник, кој се надоврза на Светското првенство 2006-та во Германија“.

Во првичниот биланс Палме уште истакна: „Безбедноста беше в ред, организацијата на сообраќајот исто така. Севкупно, очекувањата се секако во голема мера надминати“.


►◄