Опозицијата демонстрира во Москва | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Опозицијата демонстрира во Москва

Руската полиција уапси повеќемина приврзаници на опозицијата, кои денеска најавија демонстрации против претседателот Владимир Путин. Полициската најави дека ако е потребно и со сила ќе го спречи за денеска најавениот „марш на дисидентите„ во главниот град. Кремљ ги нарече критичарите на актуелната власт „екстремисти„. За денеска инаку беа закажани дури четири демонстрации, меѓу кои и на приврзаници на претседателот Путин.