Обвинетите од „Монструм“ немаат косовско државјанство | Македонија | DW | 18.05.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Обвинетите од „Монструм“ немаат косовско државјанство

Обвинетите за масакрот кај Смилковското Езеро, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, немаат косовско државјанство, ниту пак некогаш поднеле барање за него, официјално потврди косовското МВР, пишува дневниот весник „Вечер“.

Весникот „Вечер“ побарал одговор од косовското МВР дали и кога Демири и Исмаиловиќ поднеле барање за косовско државјанство и кога им било одобрено, на што било официјално одговорено во текот на истиот ден.

Во дописот од косовското МВР стои дека Демири и Исмаиловиќ никогаш не доставиле барање за државјанство во Одделението за државјанство, азил и миграција на Министерството за внатрешни работи на Република Косово.

Со ова се демантираат шпекуалциите дека Демири и Исмаиловиќ се и косовски државјани, како и изјавата на косовскиот министер за правда, Хајредин Кучи, кој во средата рече дека Косово не екстрадира свои државјани и дека обвинетите имаат двојно државјанство.

„Косово не ги испорачува своите државјани. За двете лица за кои станува збор можам да ви кажам дека се косовски државјани, односно имаат косовско и македонско државјанство. Во моментот тие се предмет на судски процес во Косово и тоа ја отежнува екстрадицијата“, изјави Кучи за порталот "Сетајмс".

Демири и Исмаиловиќ до крајот на месецот треба да се појават во приштинскиот суд, бидејќи се обвинети за недозволено држење на оружје и повеќе од сигурно е дека ќе бидат осудени, што само ќе ја пролонгира и онака неизвесната екстрадиција во Македонија.

„Сега се поставува прашањето зошто Косово не ги екстрадира двајцата осомничени и одлучи да ги држи во притвор и да им суди за далеку поблаго кривично дело во Приштина и која е вистинска цел зад оваа постапка, но и зошто не се придржуваат и го игнорираат договорот за екстрадиција што беше потпишан пред неколку години“ пишува весникот.

Демири и Исмаиловиќ беа уапсени на почетокот на март во приштинската населба Сончев Рид и им беше одреден екстрадициски притвор. Според обвинителниот акт за случајот "Монструм" двајцата биле непосредни извршители на ликвидацијата на петтемина цивили кај Смилковското Езеро (на фотографијата: полицијата го блокира местото непосредно по убиството).