Обама предупредува на прогон на православните христијани | Свет | DW | 05.05.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Обама предупредува на прогон на православните христијани

Американскиот претседател Барак Обама испрати честитка до православните христијани низ светот, во која предупредува на прогонот на православните христијани во повеќе земји во Блискиот Исток.

„За милиони православни христијани ова е радосен празник, но и потсетник на жртвите кои Исус ги направи за да имаме вечен живот. Неговата одлука да одбере љубов, соочен со омраза, надеж соочен со очај, е пример кој секогаш треба да го следиме. Но, еднакво важно е да запомниме дека оваа година членови на православната заедница се соочени со прогонство и насилство, особено на Блискиот Исток и во Северна Африка. Со децении овој дел на светот беше збогатен со присуството на православните заедници во земји како Египет, Либан, Сирија и Ирак. Како нација, ние ја потврдуваме нашата посветеност на заштитата на универзалните човечки права, како што е правото на вероисповед“, пишува во велигденската порака на Обама.

Се проценува дека половина од еден и пол милионската христијанска заедница во Ирак побегнала од земјата по крвавата граѓанска војна, која следеше по американското уривање на режимот на Садам Хусеин во 2003 година. Животот на коптската православна заедница во Египет, чија бројност се проценува меѓу пет и 15 милиони, станува се потежок по Арапската пролет, која на власт во Египет го донесе исламистичкото Муслиманско братство.