Нова рунда преговори за името | Македонија | DW | 06.08.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Нова рунда преговори за името

Специјалниот пратеник на Обединетите нации во грчко македонскиот спор за името, Метју Нимиц на 14 и 15 август во Њујорк ќе одржи консултации со преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис.

default

Нимиц: медијаторот во нов обид

На почетокот на септември Метју Нимиц се очекува да допатува и во Скопје и Атина, на средби со лидерите на Грција и Македонија.

Од македонска страна на преговорите во Њујорк не се очекуваат значителни поместувања напред, со оглед на тврдата позиција на Грција којашто ја потврди и шефицата на грчката дипломатија.

Евентуалниот нов предлог треба да дојде за време на посетата на Нимиц на регионот, по што откако двете страни ќе го разгледаат, би започнале детални преговори со учество и на шефовите на дипломатиите, Бакојани и Милошоски.