Нимиц ги продолжува разговорите во Скопје | Македонија | DW | 11.09.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Нимиц ги продолжува разговорите во Скопје

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц ја продолжува посетата на Македонија и ќе има средби со шефот на дипломатијата Никола Попоски и премиерот Никола Груевски.

Се очекува медијаторот на македонските преставници да им ги пренесе грчките ставови во однос на неговиот последен предлог од април годинава, кои му беа пренесени во Атина од шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос.

Посредникот вчера имаше средба и со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, на која му беше потенцирано дека Македонија останува посветена во напорите за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение, и дека земјата и натаму активно, конструктивно и со добра волја ќе учествува во овие преговори, за кои е подготвена и на средби на највисоко ниво со спротивната страна, и интензивирање на дијалогот.