1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Николиќ за прекинот на разговорите ја обвини Приштина

Српскиот претседател Николиќ изјави дека разговорите на преговарачките тимови на Белград и Приштина биле прекинати „поради тоа што не е остварен албанскиот план“ да се заборави договорот за нормализација на односите.

Српскиот претседател Томислав Николиќ за Радиотелевизија Србија (РТС) оцени дека поради инсистирање на Албанците за толкување на договорот Белград-Приштина на нивен начин, ќе се види дали Србија ќе ја загуби приликата за добивање датум за преговори со ЕУ. Според него, време е и луѓето кои ја водат ЕУ „да станат сериозни“ и да кажат отворено што сакаат, како и да престанат да се кријат зад своите чиновници.

Српскиот премиер Ивица Дачиќ претходно изрази уверување дека планот за имплементација на договорот за нормализација на односите на Белград и Приштина ќе биде завршен за седум до десет дена. Според Дачиќ, во втората половина на мај би требало да продолжи дијалогот со Приштина на највисоко ниво, а претстојат разговори за имотот, враќање на раселените, заштита на црквите и културните добра, како и за прашањата на амнестија, енергетика и телекомуникации.

Шефот на работната група на Приштина на разговорите за примена на договорот во Брисел изјави дека вчера и завчера (07/08.05) во Брисел не дошло до договор затоа што српската страна излегла со нови барања за кои не може да се расправа.