1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Нема забрана за АКП

Уставниот суд на Турција не донесе одлука за затворање на владеачката АКП, но донесе пресуда во која е содржано јасно предупредување до власта дека нема да се толерираат активности против секуларниот режим на државата.

default

Партијата на премиерот Реџеп Таип Ердоан „преживеа“

Според првите проценки, судот донесол соломонска одлука со која треба да се смири повеќемесечната политичка напнатост во земјата.

DW.COM