Нема договор за долгот на САД | Економија | DW | 25.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Нема договор за долгот на САД

На една недела пред крајниот рок, власта и опозицијата во САД се уште не можат да постигнат договор за зголемување на границата на задолжување

default

Демократите и републиканците во САД се` уште не постигнале компромис околу подигањето на максималната граница на државно задолжување и покрај тоа што датумот на кој суперсилата ќе стане технички платежно неспособна се` повеќе се наближува. Американскиот претседател Барак Обама и демократите се против планот на републиканците за краткорочен договор за зголемување на лимитот на државниот долг, изјави претставник на Белата куќа по синоќешната средба меѓу Обама и демократски конгресмени. Со тоа пропадна уште еден обид на спротивставените страни да постигнат решение пред денешното отворање на азиските берзи, кои вознемирено реагираат на буџетската криза во САД.

Автор: ТТ/дв

Редактор: Горан Чутаноски